Elon Musk uyardı: İnsanlık için en acil risk

SpaceX, Tesla ve sosyal medya mecrası X'in sahibi olan Elon Musk, yapay zekanın insanlığın karşı karşıya kaldığı en acil varoluşsal risk olduğuna dikkat çekti.

BİLİM-TEKNOLOJİ 01.11.2023, 20:21 topcu
Elon Musk uyardı: İnsanlık için en acil risk

Musk, İngiltere'de gerçekleştirilen Yapay Zeka Güvenliği Zirvesi çerçevesinde İngiltere basınına konuştu.

Yapay zekanın çok büyük tehditlerden biri olduğunun altını çizen Musk, "İlk defa en akıllı insandan dahi daha akıllı olacak bir şeyle karşı karşıya durumdayız." sözlerini sarf etti.

İnsanların en güçlü ya da en hızlı canlı olmamasına karşın en zeki canlı olduğunu dile getiren Musk, yapay zekanın çok daha zeki olacağını belirtti.

Musk, yapay zekayı insanlığın yararı için kullanmak gerektiğini vurgulayarak, "Bana kalırsa yapay zeka, karşı karşıya kaldığımız varoluşsal risklerden biri ve en acil olanı." şeklinde konuştu."Zamanlaması doğru"

Yapay zeka güvenliği konusunda dünyada yapılan ilk etkinlik olan Yapay Zeka Güvenliği Zirvesi'ne ilişkin de konuşan Musk, etkinliğin zamanlamasının doğru olduğunu dile getirdi. 

Alanında yapılan ilk zirve olma özelliğini de taşıyan etkinlik, Nazilerin şifrelerinin kırıldığı ve kod çözme maksatlı bilgisayarların temellerinin atıldığı Milton Keynes şehrindeki Bletchley Park'ta yapılıyor.

İki gün boyunca devam edecek olan etkinlik çerçevesinde yapay zekanın kamu faydasına kullanılması ve riskleri masaya yatırılacak. 

Yorumlar (0)