Elon Musk 2024 yılında dünyanın ilk trilyoneri olabilir

SpaceX ve Tesla şirketlerinin CEO’su ve günümüzün en çok konuşulan isimlerinden biri olan Elon Musk dünyanın ilk trilyoneri olmaya çok yakın. Yapılan araştırmalar başarılı girişimcinin 2024 yılında trilyoner olabileceğini gösteriyor.

BİLİM-TEKNOLOJİ 26.03.2022, 12:48 27.03.2022, 09:45 Tayfur Bal
Elon Musk 2024 yılında dünyanın ilk trilyoneri olabilir

Tesla ve SpaceX şirketlerinin CEO’su olan Elon Musk ile Amazon şirketinin CEO’su Jeff Bezos arasında geçtiğimiz yıl oldukça büyük bir yarış yaşanmıştı. Musk uzun yıllardır dünyanın en zengin insanı olarak bilinen Jeff Bezos’u tahtından etmişti. Ancak Elon Musk duracak gibi gözükmüyor zira dünyaca ünlü girişimcinin bir sonraki hedefi ise dünyanın ilk trilyoneri olmak.

Yapılan bir araştırmaya göre Elon Musk dünyanın ilk trilyoneri olabilir. Üstelik bu tahminler geçtiğimiz sene yapılan tahminlerin aksine bunun gerçekleşmesi için bir süre de veriyor. Elon Musk’ın 2024’e kadar dünyanın ilk trilyoneri olması bekleniyor. Peki bu tam olarak nasıl gerçekleşecek?

Jeff Bezos’u tahtından etmişti

Paylaşılan rakamlara göre Elon Musk’ın anlık sahip olduğu miktar 266 milyar dolar değerinde. Geçtiğimiz yıl dünyanın en zengin insanı unvanını kaptıran Jeff Bezos’un ise serveti 190 milyar dolar civarında. Elon Musk’ın bu hızlı yükselişinde CEO’su olduğu otonom araç üretimi şirketi Tesla’nın payı oldukça yüksek. Öte yandan SpaceX ve altında yer alan şirketler de hem Musk’a iyi bir maddi destek sağladı hem de başarılı girişimcinin reklamını yaptı. Hatta bu şirketin gelecek planları da düşünüldüğünde Elon Musk’ın yakın bir gelecekte trilyoner olması oldukça olası bir ihtimal olarak görülüyor.

Matematiksel hesaplamalar yapıldı

Konuya matematiksel olarak bir yaklaşım getiren bir araştırmacı yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

2017 yılından bu zamana kadar Elon Musk’ın serveti her yıl yüzde 129 büyüme gösterdi. Bu durum başarılı girişimcinin sadece iki yıl içinde servetini 1,38 trilyon değere çıkararak dünyanın ilk trilyoner insanı olmasını sağlayabilir. Elon Musk uydular, ISS ve SpaceX ile birlikte uzaya göndermek üzere birçok şirket ve hükümetle işbirliği yaparak bu işlerden muazzam gelirler elde ediyor. 2017 yılında Amazon’u CEO’su Jeff Bezos, Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in ardından 100 milyar dolar servete ulaşan ikinci isim olmuştu. Birkaç yıl önce trilyoner olması bekleniyordu ancak başarılı girişimcinin Elon Musk’tan tam 6 yıl sonra yani 2030’da bu gemiye katılması bekleniyor.

Öte yandan açıklanan enflasyon oranları nedeniyle zenginler tarafından yapılan hesapların yinelenmesine sebep oluyor. Ancak dünya tarihi açısından pek bir şey değişmesi. Yaşadığından emin olunan en zengin insan 400 milyar dolarlık servetiyle eski Mali İmparatoru Mansa Musa I biliniyor.

Yorumlar (0)
10
açık