Elektrikli araçtan hız rekoru!

Almanya'nın dünyaca ünlü yarış pisti Nurburgring'de yeni bir rekora imza atıldı. Volkswagen'in geliştirdiği elektrikli yarış otomobili, en hızlı elektrikli otomobil unvanını aldı.

Elektrikli araçtan hız rekoru!

Motorsporlarında önemli bir yeri olan Nurburgring pistinde, yeni bir tur rekora imza atıldı.

Almanya'nın en ünlü yarış pistinde gerçekleştirilen etkinlikte, Volkswagen'in elektrikli yarış otomobili I.D. R, bugüne kadarki en hızlı tur süresini elde etti.

6 dakika 05.336 saniyede pistteki turunu bitiren araç, Nurburgring tarihinde de en hızlı ikinci model oldu.

I.D. R'nin kırdığı rekorun bir diğer önemi ise, elektrikli otomobillerin pistlerde hakimiyet kuracağının ipucunu vermesi oldu.

I.D. R'nin teknik özellikleri incelendiğinde, otomobilin 2.25 saniye içinde 0'dan 100 km/s hıza çıkabildiği görülüyor.

Toplam 680 beygir (500 kW) güç üreten 2 adet elektrik motoru bulunan otomobilin, tork değeri ise 650 Nm olarak duyuruldu.

I.D. R'den önce, Çinli bir elektrikli otomobil girişimi olan NIO'nun EP9 isimli spor otomobilin daha önce 6:45.90 şeklindeki tur zamanı ile Nürburgring'deki en hızlı elektrikli otomobil unvanını elinde bulunduruyordu.

Hakan Öksüz

Hakan Öksüz 1992 yılında Trabzon’da dünyaya geldi. İlköğrenimini ve ortaöğrenimini Trabzon’da yaptı. Gazi Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünden 2014 yılında mezun oldu. Anadolu Ajansında muhabir olarak çalıştı. Daha sonra bir internet haber portalında editör olarak görev aldı. Öksüz, 2018 yılından bu yana Habernediyor.com’da editör olarak görev yapıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER