Dronların korkulu rüyası: İLTER

Türk savunma sanayisi çatısı altında dron tehditlerinin etkisizleştirilmesi maksadıyla geliştirilen elektronik harp çözümü İLTER'in ihracattaki başarısı devam ediyor.

BİLİM-TEKNOLOJİ 19.09.2023, 23:58 topcu
Dronların korkulu rüyası: İLTER

Boğaziçi Savunma tarafından yüzde 90'ı aşkın yerlilik oranıyla geliştirilen İLTER Dron Engelleme ve Tespit Sistemi ürün ailesi, sahada gösterdiği performansla ülke dışında ve içinde talep görmeyi sürdürüyor. 

İLTER'i 10'u aşkın ülkeye ihraç etmeyi başaran firma, daha evvel ürün gönderdiği Azerbaycan'a yeni dronsavar sistemleri ihracatı gerçekleştirdi. 

Azerbaycan Milli Savunma Bakanlığı temsilcileriyle ülkemizde gerçekleştirilen testlerin akabinde İLTER J250 Dron Engelleme ve Tespit Sistemi ile İLTER HP Mobil Yüksek Kuvvetli ISM Engelleme ve GNSS Yanıltma Sistemi modellerinin teslimatı yapıldı.

Azerbaycan'ın farklı sistem talepleri ise ilerleyen günlerde ihtiyaç makamlarına iletilecek.7/24 çalışabiliyor

İLTER ailesinin yeni mensubu İLTER J250 Dron Engelleme ve Tespit Sistemi, sahip olduğu RF sensörler sayesinde sabit veyahut döner kanatlı mikro/mini dronlara karşı tam otomatik tespit, yanıltma ve karıştırma görevlerini harfiyen yerine getiriyor.

Toplamda 250 vattan fazla çıkış kuvvetine sahip sistem, dahili bataryasıyla sabit ve mobil yerleşkeler için geliştirildi.

Çoklu dron saldırıları karşısında 360 derece engelleme ve algılama kabiliyetine sahip sistem, sekiz kilometreye değin algılama yapabiliyor, GNSS bantlarında koordinat yanıltma gerçekleştirebiliyor.

Koordinat yanıltma özelliği sayesinde otonom uçuş gerçekleştiren tehditlerin engellenmesi maksadıyla sahte GNSS sinyali yayan sistem, tehdidi korunan alandan istenilen noktalara uzaklaştırabiliyor.

İLTER HP Mobil Yüksek Kuvvetli ISM Engelleme ve GNSS Yanıltma Sistemi ise mobil ve uzun etki menzili olmasıyla güvenli alanlardan 80 kilometreye değin hedef noktalara engelleme/karıştırma yapabiliyor.

Sistem tarafından etki altına alınan noktaları hesaplayan görüş hattı yazılımıyla sistem üzerindeki antenler hedefe otomatik bir şekilde yöneliyor ve kayıpsız aldatma, köreltme ve karıştırma yapılabiliyor. 4X4 kapalı kasa aracın üzerine kurulu sistem, kesintisiz bir şekilde çalışabiliyor.

Yorumlar (0)