"Donmuş toprakların erimesi, eski virüsleri aktive ediyor"

Rusya Dışişleri Bakanlığı Özel Yetkili Elçisi Nikolay Korçunov, Kuzey Kutbu'ndaki sürekli donmuş toprakların (permafrost) erimesinin binlerce veya milyonlarca yıl önceki mikrop ve bakterilerin 'canlanmasına' yol açtığını iddia etti.

BİLİM-TEKNOLOJİ 22.11.2020, 22:40 22.11.2020, 22:56 Koray
"Donmuş toprakların erimesi, eski virüsleri aktive ediyor"

Rusya Dışişleri Bakanlığı Özel Yetkili Elçisi ve Arktik Konseyi Kıdemli Üyesi Nikolay Korçunov, Kuzey Kutbu’ndaki sürekli donmuş toprakların erimesinin binlerce veya milyonlarca yıl önceki mikrop ve bakterilerin ‘canlanmasına’ yol açtığını vurgulayarak, bu konuya özel bir önem gösterilmesi gerektiğini söyledi.

"İhtimam gösterilmesi gerekiyor"

Rossiya Segodnya Uluslararası Haber Ajansı’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Nikolay Korçunov, "Şu anda, binlerce ve hatta milyonlarca yıllık mikrop ve bakterileri canlandıran permafrostun bozulmasıyla burun burunayız. Bu durum doğal olarak, bu konuya giderek daha fazla önem verilmesi gerektiğini açıkça gösteriyor." ifadelerini kullandı.

Nikolay Korçunov, bu konuya Rusya'nın 2021’deki Arktik Konseyi dönem başkanlığı esnasında özel ihtimam gösterileceğinin altını çizdi.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu