Çevre dostu teknolojiler yükselişte!

Çevreye dair küresel sorunları azaltmak amacıyla kullanılan yüksek teknolojili çevre dostu ürünlerin insan hayatındaki yeri giderek artıyor.

Çevre dostu teknolojiler yükselişte!

Karbon salınımı, fosil yakıt kaynaklarının azalması gibi çevreye dair küresel sorunları azaltmak amacıyla firmalar,  yüksek teknolojili çevre dostu ürünler üretiyor. Bu ürünlerin insan hayatındaki yeri giderek artıyor. 

Hem yerel hem de küresel ölçekli teknoloji firmaları insanların çevreye dair kaygılarını daha fazla dikkate alıyor ve geliştirdikleri ürün sayısı da bu yönde artırıyor.

Bu firmaların son yıllarda ürettiği çevre dostu ürünlerin başında elektrikli araçlar geliyor. Birçok küresel şirket de söz konusu alandaki yatırımlarını hızlandırıyor.

Elektrikli araçların doğaya en önemli faydaları karbon salınımında görülüyor. Bu araçlar karbon salınımını en aza indiriyor.

Hibrit taşıtlar, maliyet açısından elektrikli araçlara göre daha ucuz olması nedeniyle daha geniş kitlelere ulaştırılabiliyor. Bu taşıtlar, elektrik ve benzinli yakıt teknolojisini bir arada bulundurmaları nedeniyle karbon salınımına olumlu katkıda bulunuyor.

Toyota hibrit teknolojisi ile araç üretiyor

Türkiye'de hibrit teknolojisiyle araç üreten Toyota, 2020 yılına kadar, fosil yakıtla çalışan modellerini aynı zamanda hibrit seçeneğiyle de sunmayı amaçlıyor.

Şirketten edinilen bilgiye göre, hibrit araçların kullanılmasıyla eşdeğer fosil yakıtlı araçların kullanımına göre yaklaşık 77 milyon ton daha az karbon emisyonu salımı gerçekleşti. Bu sayede, 29 milyon kilolitre (1000 litreye veya bir metreküpe eşit olan bir metrik hacim birimi) yakıt tasarrufu sağlandı.

Hibrit teknolojisinin çevreye verilen zararı azaltması nedeniyle dünya çapında Brezilya, İran, Çin gibi ülkeler bu araçlardan gümrük vergisi almazken Hollanda'da ise araç bedelinin yüzde 25'i gelir vergisinden düşülüyor.

Vestel de çevre dostu teknolojileri kullanıyor

Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşlarından Vestel, çevre dostu teknolojileri kullanarak imal ettiği ürünlerle enerji ve su tasarrufuna fayda sağlıyor. 

Bu kapsamda, firma tarafından geliştirilen 'ProDrive' teknolojisiyle buzdolaplarında, standart olarak üretilen A+++ enerji seviyesine sahip ürünlere kıyasla yüzde 35 daha fazla enerji tasarrufu sağlanıyor.

"PyroJet" teknolojili çamaşır makinelerinde ise tasarruf oranı, A+++ enerji seviyesine sahip ürünlere göre, yüzde 70'e ulaşıyor.

Öte yandan Vestel, Hydro-Charge teknolojisiyle geliştirdiği yeni ürünleri de tanıtmaya hazırlanıyor.

Bu teknolojilerle üretilen bulaşık makineleri tamamen deterjansız, çamaşır makineleri ise yüzde 50 azaltılmış deterjanla kullanılabilecek. Böylece daha az kimyasal tüketilecek ve çevre sağlığına büyük oranda katkı sağlanacak.

'Yapay zeka' teknolojilerinin kullanımı 

Yapay zeka teknolojilerinden her alanda olduğu gibi çevre kirliliğiyle mücadelede de faydalanılıyor.

Yapay zeka sistemleri sayesinde bilgi işlem merkezlerinden kaynaklı karbon salınımı önlenirken, bu teknolojiler soğutma sistemlerini kontrol ederek enerji tasarrufuna fayda sağlıyor.
IBM Türkiye Müşteri Teknik Lideri ve Yapay Zeka Direktörü Kıvanç Uslu, IBM Araştırma Çin Grubu'nun, Pekin, Yeni Delhi ve Johannesburg gibi büyük şehirlerde hava kirliliğini azaltmak amacıyla ilgili hükümetlerle ortak çalıştığını belirtti.

Uslu, Yeşil Ufuklar (Green Horizons) adı verilen girişim kapsamında kirlilik oranları ve çevre kirliliğine neden olan tüm faktörleri öngörmek için nesnelerin interneti ve yapay zeka sistemlerinin kullanıldığını aktardı.

Bu sistemle hava kirliliği seviyelerine katkıda bulunan sayısız faktör (trafik seviyeleri, hava durumu, nem, rüzgar gibi), söz konusu şehirlerdeki sensörler tarafından kayıt altına alınıyor ve daha sonra yapay zeka sistemleri tarafından  analiz ediliyor.

Uslu, yapay zeka teknolojisi sayesinde, plastik atıkların geri dönüşümünden doğal gaz hatlarındaki görünmez kaçakların belirlenmesine kadar çevre sorunlarına dair çözümler de geliştirildiğini ifade etti. 

IBM'in geliştirdiği yapay zeka projesi VolCat sayesinde, geri dönüşüm süreçlerinin en uygun hale getirilerek daha sürdürülebilir bir yaşam sunulduğunu kaydeden Uslu, ayrıca yapay zeka sayesinde dünyadaki içilebilen su miktarının takip edildiğini ve gerekli önlemlerin alınması adına çalışmalar yapıldığını da söyledi.
 

Yorumlar (0)
24°
parçalı az bulutlu