CANiK M3 görücüye çıkıyor

İlk defa IDEF 2023'te sergilenecek olan yerli ve milli ağır makineli tüfek ailesinin dakikada bin 100 atıma ulaşan en yeni ve en hızlı ferdi M3'ün atış testi ve üretim faaliyetleri görüntülendi.

BİLİM-TEKNOLOJİ 09.07.2023, 18:36 Koray
CANiK M3 görücüye çıkıyor

Yerli ve milli ağır makineli tüfek ailesinin en yeni ve en hızlı ferdi M3, ilk defa 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda sergilenecek.

CANiK tarafından üretimi yapılan yerli ve milli 12,7 milimetre uçaksavar CANiK M2 QCB'nin gelişmiş yeni sürümü CANiK M3, megakent İstanbul'da 25-28 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek olan IDEF 2023'te tanıtılacak. 

Öte yandan, M3'ün atış testleri ve üretim faaliyetleri görüntülendi.
 

"Dünyada tekiz"

CANiK Genel Müdürü Cahit Utku Aral, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yerli ve milli uçaksavar silahı geliştirip üretmenin sadece Samsun Yurt Savunma'nın değil tüm Türkiye'nin önemli bir projesi olduğunu dile getirdi.

M2'nin neredeyse ülkemizde üretilen tüm deniz ve kara platformlarının taarruz ve savunma maksadıyla kullandığı elzem bir silah olduğunu ve yakın döneme değin bu hususta dışa bağımlılık olduğunu söyleyen Aral, bu durumun Türk savunma sanayisindeki satışları, teslimatları etkilediğini kaydetti. 

Aral, 12,7x99 mm NATO standardındaki silahın üç ayrı hıza sahip sürümü olan bir ürün ailesi olduğunu dile getirdi.

M2'nin dakikada 600 ila 650 atımla genelde piyadelerce ya da kara araçlarının üzerinde kullanıldığını aktaran Aral, şöyle konuştu:

"Bu silah yalnızca kara araçları değil hava ve deniz araçlarında da kullanılabiliyor, hava savunma görevini harfiyen yerine getirebiliyor. Belli sahalarda kullanılan iki silahın bir araya bağlandığı yaklaşık olarak dakikada 2 bin 200 atıma ulaşan çözümlerimiz mevcut. Bunlar 'drone'lara karşı da kullanılabiliyor. Yani silahın kullanım alanı bir hayli geniş.

Dakikada 600 atım atış yapabilme bir kara aracı için yeterli bir sayı olabilir fakat hava araçlarında bu hızın yeterli olduğu söylenemez. Platform hızı ile silahın hızı paralel olmalı ki çekirdeklerin düşme mesafesi daralsın, çok daha etkin bir şekilde kullanılabilsin. O yüzden iki sürüm daha üzerine koymamız lazımdı. Biri dakikada 900 ila 950 atım olan M2F sürümü. Bu da kara araçlarında kullanılabiliyor, yüksek baskı atışı temin ediyor. Deniz araçlarında da kullanılabiliyor. Deniz araçlarının büyük çoğunluğunda balistik koruma yok, o yüzden karşı tarafı çok çabuk bir şekilde bastırmanız lazım. Husus uçak ve helikopterlere geldiği vakit ise M3 sürümü devreye giriyor. Geçtiğimiz aralık ayında projeyi tamamladığımızda hemen M2F sürümüne yöneldik. Mayıs-Haziran 2023 döneminde bu silahın kalifikasyonunu tamamlayıp satışa başladık. Dakikada bin 100 atıma sahip olan M3 sürümünün bütün endüstriyelleşmesi de tamamlanmış halde, kalifikasyon süreci sürüyor. Önümüzde yaklaşık olarak 75 günlük bir süreç var. Paralelde imalata başlamış vaziyetteyiz. IDEF 2023'te sergileyeceğiz. Dünyada bu üç ürünü satışa sunan, kalifiye eden, üreten tek şirket oluyoruz. Bu ülkemiz için çok büyük bir kazanımdır."

Yorumlar (0)