Çamlıca'daki son kazık da sökülüyor

Çamlıca Tepesi'nde bulunan 28 kulenin tamamının temizlenmesinin ardından TRT vericilerinin yer aldığı kulenin de sökülme işlemine başlandı.

BİLİM-TEKNOLOJİ 25.11.2020, 12:09 26.11.2020, 09:09
Çamlıca'daki son kazık da sökülüyor

Tüm yayınların yapılacağı ve Avrupa'nın en yüksek kulesi unvanını taşıyan, Eylül ayında faaliyete sokulan Küçük Çamlıca Radyo ve Televizyon Kulesi etrafında temizlik çalışmaları neredeyse tamamlanmak üzere. Küçük Çamlıca Radyo ve Televizyon Kulesi'nin tüm radyo ve televizyon yayınlarını taşımaya başlamasının ardından pasif duruma getirilen antenlerden geriye sadece TRT kulesi kalmıştı.

25'i Büyük Çamlıca'da, 3'ü Küçük Çamlıca'da olmak üzere Çamlıca tepelerinde toplam 28 verici kule ve antenin yıkımı daha önce tamamlanmıştı. TRT kulesinin söküm işlemine geçildi.

Her televizyon kanalı ile radyo istasyonunun kendilerine ait bir antenin yer aldığı ve adeta Çamlıca Tepesi'ni "metal bir ormana" dönüştürerek görüntü kirliliği, elektromanyetik kirlilik ve sinyal karışıklığı yaratan ve halkın "kazık" olarak tabir ettiği anten ve kulelerden kurtuluş tamamlanıyor.

100 radyo istasyonu yayını yapılıyor

Faaliyete geçmeden İstanbul'un simge yapılarından biri olan Küçük Çamlıca Radyo ve Televizyon Kulesi, 100 farklı radyo yayınını tek noktadan sağlayarak bir ilke imza atıyor.

Sahip olduğu 369 metre yükseklik ile Avrupa'nın en yüksek kulesi unvanını kazanan Küçük Çamlıca Kulesi, 10 bin metrekarelik alan üzerine kuruldu ve deniz seviyesine göre 587 metre yüksekliğe inşa edildi.

Sadece televizyon ve radyo kulesi olmak yerine İstanbul için yeni turistik merkezi olacağı değerlendirilen Küçük Çamlıca Kulesi'nde, restoranlar ve seyir katları da kısa zaman sonra hizmete girecek.

Kulede panoramik asansörler kullanılacak.

Kule tasarlanırken 180 metre yükseklikten, bir yanda Karadeniz kıyılarına diğer yanda Tarihi Yarımada'ya bakacak biçimde hazırlandı.

Yorumlar (0)