Bitkisel Covid-19 ilacı piyasaya çıkıyor

Madagaskar'da yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı geliştirilen bitkisel ilaç bugün tanıtılacak.

BİLİM-TEKNOLOJİ 20.04.2020, 07:12 20.04.2020, 11:03
Bitkisel Covid-19 ilacı piyasaya çıkıyor

Madagaskar Cumhurbaşkanı Andry Rajoelina, Covid-19'a (yeni tip koronavirüs) karşı geliştirdikleri önleyici ve tedavi edici bitkisel ilacı bugün tanıtacaklarını duyurdu.

Ulusal televizyon kanalı TVM'de açıklamada bulunan Madagaskar Cumhurbaşkanı Andry Rajoelina, Madagaskar Uygulamalı Araştırma Enstitüsü (IMRA) tarafından geliştirilen ve klinik testleri geçen "Covid Organics" adlı bitkisel ilacın hazır olduğunu bildirdi.

Covid Organics ismi verilen ilacın, "pelin otu" olarak bilinen "artemisia" bitkisi başta olmak üzere ülkedeki birçok şifalı otun karışımından oluştuğunu açıklayan Madagaskar Cumhurbaşkanı Andry Rajoelina, gün içinde ilacı görücüye çıkaracaklarını kaydetti.

Madagaskar Cumhurbaşkanı Andry Rajoelina, ilacın seri üretimine hemen başlayacaklarını, daha çok sıtma tedavisinde kullanılan artemisianın tıp dünyasında uzun zamandır bilindiğini ifade etti.

Diğer taraftan başkent Antananarivo dahil birçok şehri kapsayan karantina uygulamasının kısmi olarak kaldırıldığı bilgisini de veren Madagaskar Cumhurbaşkanı Andry Rajoelina, 21.00 - 04.00 saatlerini arasındaki sokağa çıkma yasağının süreceğini bildirdi.

Madagaskar Cumhurbaşkanı Andry Rajoelina 50'den fazla kişinin bir arada bulunması ile kamusal alanlarda maske takmasına ilişkin yasağın devam ettiğini, buna uymayanların zorunlu kamu hizmeti cezasıyla cezalandırılacaklarını kaydetti.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınından yaşamını yitiren kimsenin olmadığı ve aktif vaka sayısının 83 olduğu Madagaskar'da, koronavirüs bulaşan 39 kişi sağlığına kavuştu.

Artemisia Çinli doktora Nobel Ödülü getirmişti

Çinli bilim insanları tarafından Vietnam Savaşı'nda tedavide kullanılan artemisia, uzun süredir laboratuvarlarda test ediliyor.

Son olarak Çinli Doktor Youyou Tu, sıtmanın tedavisinde yüksek yok edici etkiye sahip artemisinin maddesini keşfedip saflaştırdığı için 2015 Nobel Tıp Ödülü'ne layık görülmüştü.

Yorumlar (0)
20
açık