Bir testi daha geçti: Dünyada ilk olacak

Baykar'ın özgün ve milli olarak geliştirdiği Bayraktar TB3 SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı), Marmara Bölgesi'nde etkili olan ve saatte 130 kilometre hıza ulaşan lodos fırtınasının zorlu şartlarında gerçekleştirdiği beş saatlik üçüncü test uçuşunu da başarılı bir şekilde tamamladı. Bayraktar TB3, katlanabilen kanat yapısı sayesinde TCG Anadolu gibi kısa piste sahip gemilerden iniş ve kalkış yeteneği olan dünyadaki ilk SİHA olacak.

BİLİM-TEKNOLOJİ 04.11.2023, 20:25 topcu
Bir testi daha geçti: Dünyada ilk olacak

Baykar açıklaması doğrultusunda, Bayraktar TB3 SİHA'nın test süreci sürüyor. Bayraktar TB3'ün üçüncü uçuş testi Tekirdağ'a bağlı Çorlu ilçesindeki AKINCI Test ve Uçuş Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Bayraktar TB3 SİHA, Marmara Bölgesi'nde etkili olan ve saatte 130 kilometre hıza ulaşan kuvvetli lodos fırtınasının oluşturduğu zorlu hava şartlarına karşın beş saatlik test uçuşunu başarılı bir şekilde yaptı.

TEI'nin (TUSAŞ Motor Sanayi AŞ) yerli olarak geliştirdiği PD-170 motorla uçan Bayraktar TB3 SİHA, fırtına koşullarında düşük ve yüksek hızda gerçekleştirilen sistem tanımlama testlerinin de başarılı bir şekilde tamamlanmasının akabinde test uçuşunu bitirdi. 

Bayraktar TB3, katlanabilen kanat yapısı sayesinde TCG Anadolu gibi kısa piste sahip gemilerden iniş ve kalkış yeteneği olan dünyadaki ilk SİHA olacak.

Baykar Teknoloji Lideri ve Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3 SİHA için 2024 senesi içinde TCG Anadolu'da testlere başlanmasını planladıklarını duyurmuştu. 

İkinci testi 1 Kasım'a geçmişti

Bayraktar TB3 SİHA, geçtiğimiz hafta yaptığı başarılı ilk uçuşunun akabinde, ikinci uçuş testini de başarılı bir şekilde tamamlayarak dört saatlik uçuş yapmıştı. 

Selçuk Bayraktar, hususa dair kişisel sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdiği paylaşımında, "Bayraktar TB3, dört saat süren ikinci uçuş testini de başarılı bir şekilde tamamladı. Adım adım 'Mavi Vatan'a..." ifadesine yer vermişti.

Ülkemizin caydırıcı kuvvetinde çarpan etkisi yaratacak

Bayraktar TB3 SİHA'nın kullandığı 170 beygir kuvvet üreten motor, deniz koşullarına uyumlu olarak geliştirildi.

Bayraktar TB3 SİHA'nın yetenekleri bu sınıftaki İHA'lar bakımından da önemli bir yenilik.

Görüş hattı ötesi haberleşme yeteneğine de bulunacak olan milli SİHA, böylelikle çok uzun mesafelerden yönetilebilecek. Bu sayede gözetleme-keşif, istihbarat ve taşımış olduğu akıllı mühimmatlar ile taarruz misyonlarını deniz aşırı hedeflere karşı da icra ederek ülkemizin caydırıcı kuvvetinde bir çarpan etkisi yaratacak. 

Bayraktar TB3 SİHA için önümüzdeki sene TCG Anadolu gemisinde testlere başlanması öngörülüyor. 

Yorumlar (0)