Bill Gates, yapay zeka hakkında: “Harika bir teknoloji”

Yapay zeka (AI), bir bilgisayarın veya robotun, zekice faaliyetler gerçekleştirme yeteneği olarak tanımlanır ve günümüzde oldukça popüler bir konu haline gelmiştir. Özellikle ChatGPT gibi sohbet botlarının yaygınlaşması, bazı mesleklerin geleceğini tehdit etmeye başladı. Goldman Sachs'a göre, bu tür yapay zeka sistemleri dünya genelinde 300 milyon tam zamanlı işi etkileme potansiyeline sahip.

BİLİM-TEKNOLOJİ 04.07.2024, 17:48 Melina Ay
Bill Gates, yapay zeka hakkında: “Harika bir teknoloji”

Teknoloji devi Microsoft, yapay zekayı aktif olarak benimseyen şirketlerden biridir ve bu nedenle, kurucu ortağı Bill Gates'in bu teknolojinin potansiyel tehlikeleri hakkında uyarıda bulunması dikkat çekicidir. Gates, Londra'da yaptığı konuşmada yapay zekayı, insanlığı iklim değişikliği ve hastalıklardan kurtarabilecek ‘harika’ bir teknoloji olarak tanımladı.

“Savunmada daha akıllı olması gerekiyor”

Gates, yapay zekanın ‘iyi niyetli kişiler’ tarafından kullanılması gerektiğini ve ‘siber saldırılar veya siyasi müdahalelerde bulunan suçlular’ tarafından kötüye kullanılabileceğini belirtti. Londra'da Prens William'ın da katıldığı Breakthrough Energy Zirvesi'nde konuşan Gates, şunları söyledi:

“Yapay zekanın savunmada daha akıllı olması gerekiyor. Her iki taraf da yapay zekayı geliştirmek için kullanacak. Bu nedenle, yapay zekanın çoğunlukla öğretmenler, doktorlar ve bilim insanları gibi iyi niyetli kişiler tarafından kullanıldığından emin olmalıyız. Siber saldırı veya siyasi müdahalelerde bulunan suçlular yapay zekayı kullanabilir, bu yüzden yapay zekanın iyi insanların elinde olduğundan emin olmalıyız.”

“İklim krizi için önemli bir güç”

Gates ayrıca yapay zekanın daha iyi sağlık hizmetleri sunmak ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek için önemli bir güç olacağını belirtti ve özellikle fosil yakıtlara temiz bir alternatif olarak nükleer füzyon enerjisine dikkat çekti. Business Insider'ın raporuna göre, Gates, Microsoft'un yapay zeka devrimini "sessizce" yönetiyor. Microsoft, yapay zeka destekli dizüstü bilgisayarlar ve Copilot sohbet robotu gibi ürünlerle yapay zekayı benimsemeye devam ediyor. Yeni Windows dizüstü bilgisayar serisinde, üretken yapay zeka yardımcısı Copilot'a hızlı erişim sağlamak için klavyede bir "AI tuşu" bulunuyor. Ayrıca, Microsoft, ChatGPT'yi geliştiren OpenAI'ye finansal destek sağlıyor.

Yorumlar (0)