Bilim insanları şaşkın; Dünya artık daha hızlı dönüyor! Etkileri neler olacak?

Uluslararası Yer Dönme ve Referans Sistemleri Servisi'ne (IERS) göre, son zamanlarda Dünya, daha hızlı bir şekilde dönmeye başladı ve rekor kırdı. Peki bunun nedenleri ve sebepleri ne olabilir?

BİLİM-TEKNOLOJİ 06.08.2022, 12:05 06.08.2022, 17:48 Ömer Aksan
Bilim insanları şaşkın; Dünya artık daha hızlı dönüyor! Etkileri neler olacak?

Dünya kendi ekseni etrafındaki dönüşünü, 24 saatte tamamlıyor. Fakat gezegenimiz, bilim adamlarının 29 Haziran 2022'de dönüşünü ölçmek amacıyla atomik saatleri kullanmaya başlamasından itibaren hiç olmadığı kadar hızlı döndü.

Dünya artık daha hızlı dönüyor

Uluslararası Yer Dönme ve Referans Sistemleri Servisi (IERS), Dünya’nın kendi ekseninde 1,59 milisaniye daha hızlı döndüğünü duyurdu. Bilim insanları tam olarak gezegenin dönüş hızını neyin etkilediğini henüz bilmiyorlar. Hızdaki bu değişim onlara göre, gezegendeki bütün navigasyon sistemlerinin dışında bilgisayarlar, iletişim sistemleri ve akıllı telefonların çalışması üzerinde negatif bir etkiye sahip olacak.

Dünya’nın dönme hızı 1973 yılından bu yana ölçülmekte ve bu ölçümü bilim insanları, atomik saatlerle yapıyorlar ve gezegenin kendi ekseninde bir dönüşü tamamlaması için geçen süreyi belirliyorlar. Genel kabul görmüş standarda göre Dünya, 86 bin 400 saniyede, yani 24 saatte bir devir yapıyor. Fakat hiçbir zaman Dünya, söz konusu standarda tam anlamıyla uymuyor.

Dünya neden hızlanıyor?

Bu konuda pek çok teori var fakat Dünya'nın neden daha hızlı döndüğüne ilişkin kesin bir kanıt yok. Hipotezlerden bazıları ise şu şekilde:

  1. Buzulların erimesi sebebiyle kutuplarda ağırlık kaybı

  2. Sismik faaliyetlerin sebep olduğu okyanus gelgitleri 

  3. Ay'ın yerçekimi kuvveti

  4. 'Chandler yalpalama' etkisi: Dünya kusursuz bir şekilde küresel olmadığı için dönme ekseninde ufak bir sapmaya sebep olmakta.

Uluslararası Astronomi Birliği'nden Christian Bizouard, "Dünya'nın dönüşünün hızlanmasının sebebini bilmiyoruz. Bu konuda sadece hipotezimiz var. Sebebinin içsel olduğunu ve Dünya'nın çekirdeğinin hareketinde bunun cevabının olduğunu tahmin ediyoruz.” açıklamasını yaptı. 

Dünya'nın dönüşünün hızlanmasının nasıl etkileri olacak?

Bizouard'a göre, Dünya'nın dönüşünde yaşanan bu değişiklik, GPS uydularındaki atomik saatler üzerinde bir etkisi olabilir, çünkü kaybedilen saniyelerle bunların senkronize edilmesi gerekecek.

Ağ Zaman Protokolü sunucularıyla senkronize olduğu bilinen bilgisayarlar ve akıllı telefonlar, iletişim sistemleri için de potansiyel etkileri olacağı belirtiliyor. 

Bizouard, hızlanma eğilimi bu şekilde sürerse, saatleri dengelemek amacıyla negatif bir sıçrama saniyesine ihtiyaç olacağını aktardı. Fakat IERS, böyle bir ayarlamaya şu an için gerek olmadığını ifade etti.

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu