Bakan Varank: Haziran'da yerli ilaç alanında müjdemiz olacak!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadeleye ilişkin yaptığı açıklamada, "Haziran ayında yerli kaynaklarla sentez ilaçta önemli bir müjdemiz olacak." ifadelerini kullandı.

BİLİM-TEKNOLOJİ 13.05.2020, 10:36 13.05.2020, 11:31
Bakan Varank: Haziran'da yerli ilaç alanında müjdemiz olacak!

Haziran ayında yerli kaynaklarla sentez ilaç konusunda önemli bir müjde verilecek. 

Konuya ilişkin açıklama Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'tan geldi.

Bakan Varank, "Aşı ve ilaç geliştirme alanındaki çalışmalarımıza virüs daha sınırlarımıza girmeden başladık. Haziran ayında yerli kaynaklarla sentez ilaçta önemli bir müjdemiz olacak." ifadelerini kullandı. 

Varank'ın açıklamalarından önemli satır başları şöyle:

"Aşı ve ilaç geliştirme alanındaki çalışmalarımıza virüs daha sınırlarımıza girmeden başladık. Bugün 17 projemiz devam ediyor. Bunların için 8 aşı projemiz var. Bazı aşı projelerinde daha erken sonuçlar da elde edebiliriz. Birinde hayvan deneyi aşamasına geldiğimizi açıklamıştım."

"Haziran ayında yerli kaynaklarla sentez ilaçta önemli bir müjdemiz olacak. Covid-19 projelerinde 300 stajyer araştırmacımıza burs vermeye başladık. Araştırmacılarımıza buradan başarılar diliyorum."

"Tanı alanında 10 projeyi destekliyoruz"

"Tıbbi tanı kitleri önemli teknolojilerden bir tanesi. Tanıda ne kadar iyiyseniz tedavide etkinliğiniz o derece artıyor. KOBİ'lerden ürün odaklı projeleri talep ettik, bir haftada 446 başvuru aldık. KOBİ'lerin gücünü bize bir kez daha göstermiş oldu. Tanı alanında 10 projeyi destekliyoruz."

"Teknopark şirketlerinde geliştirilen patentli teknolojiler var. Etkileşim artacak, hizmet alımları desteklenecek. Burada yer alan her iki çağrıya da başvuruları yarın alacağız."

"Hayat Eve Sığar uygulamasını biliyorsunuz. Güvenli alan seçeneği Bakanlığımız koordinasyonunda oluştu. Singapur'la işbirliği yaptık."

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu