Bakan Kacır: “Türkiye uzay liginde A takımında”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türksat 6A'nın Türkiye'nin bugüne kadar ürettiği en değerli teknoloji ürünü olduğunun altını çizerek, “Haberleşme uydularını da yerli ve milli olarak üretiyoruz. Bu durum, Türk sanayisinin geldiği seviyeyi de kanıtlıyor. Türkiye, böyle bir yeteneğe sahip 11 ülkeden biri ve artık uzay liginde A takımında yer alıyor” dedi.

BİLİM-TEKNOLOJİ 08.06.2024, 23:07 Melina Ay
Bakan Kacır: “Türkiye uzay liginde A takımında”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever'in Yörünge Altı Araştırma Uçuşu öncesinde Kocaeli'nin Gebze ilçesinde düzenlenen etkinlik sonrasında açıklamalarda bulundu. Bakan Kacır, Türkiye'nin insanlı uzay araştırmalarında Alper Gezeravcı'nın gerçekleştirdiği misyonla önemli bir adım attığını hatırlatarak, “O misyonda Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 13 bilimsel deney gerçekleştirilmişti. Bu kez Yörünge Altı Araştırma Uçuşu'nda Tuva Cihangir Atasever tarafından 7 farklı bilimsel deney yapıldı. Bu araştırmalar kapsamında uzay koşullarının insan fizyolojisi, biyolojisi, genetiği ve metabolizması üzerindeki etkileri incelendi. Bazı projeler, Alper Gezeravcı'nın başlattığı çalışmaların devamı niteliğindeydi, bazıları ise bu misyonla ilk kez gerçekleştirildi. Harvard Üniversitesi ile Sağlık Bilimleri Üniversitemiz, uzay koşullarının beyindeki kan dolaşımı ve omurilik sıvısının dinamiği üzerindeki etkilerini araştıran ortak bir proje yürüttüler” ifadelerine yer verdi.

“Gençler bayrağı ileriye taşıyacak”

Bu çalışmaların gençler ve çocuklar üzerinde olumlu etkiler yarattığını belirten Kacır, “Bu misyonların en değerli sonuçlarından biri, gençler ve çocuklar üzerindeki etkisidir. Alper Gezeravcı ile yaptığımız yurt gezilerinde bu etkinin ne kadar büyük olduğunu gördük. Ziyaret ettiğimiz her şehirde, üniversitelerde en büyük etkinlikleri düzenledik. Türk gençlerinin ve çocuklarının uzaya, teknolojiye ve bilime olan güçlü ilgisini gözlemledik. Alper Gezeravcı ve Tuna Cihangir Atasever ile başlayan bu yolculukta, gençlerimizin bayrağı daha da ileriye taşıyacağına inanıyoruz” diye konuştu.

"En doğru lokasyonda uzay limanı kurmayı hedefliyoruz"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin uzaya bağımsız erişim programının önemine vurgu yaparak, “Türkiye, kendi roketlerini geliştiren bir ülke olarak bu alanda büyük adımlar atıyor. Hedefimiz, kendi uydularımızı kendi roketlerimizle uzaya fırlatmak. Bu hedef doğrultusunda, Uluslararası Uzay Limanı inşası da büyük önem taşıyor, çünkü uzaya bağımsız erişim için böyle bir altyapıya sahip olmak kritik. Bu projeyi uluslararası iş birliği ile gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Dünyada en uygun lokasyonda bir uzay limanı kurmayı amaçlıyoruz. Tüm bu projeler, önümüzdeki yıllarda somut sonuçlar verecek” açıklamalarında bulundu.

“Dünyanın önde gelen uydu üreticisi haline gelecek”

Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A’yı detaylandıran Kacır açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdı:

“Daha önce yerli ve milli görüntüleme uyduları geliştirmiştik. Şimdi ise haberleşme uydularını da yerli ve milli olarak üretiyoruz. Türksat 6A, Türkiye'nin bugüne kadar ürettiği en değerli teknoloji ürünü, yaklaşık 250 milyon dolarlık bir değere sahip. Bu durum, Türk sanayisinin geldiği seviyeyi de kanıtlıyor. Türkiye, böyle bir yeteneğe sahip 11 ülkeden biri ve artık uzay liginde A takımında yer alıyor. Bu başarı, Türkiye'nin yüksek teknolojiyi ihraç etme kabiliyetini de güçlendirecek. Türkiye, sadece kendi uydularını geliştirip üretmekle kalmayacak, aynı zamanda dünyanın önde gelen uydu üreticisi ülkelerinden biri haline gelecek. Türksat 6A'nın 8-14 Temmuz tarihleri arasında uzaya fırlatılmasıyla birlikte yeni deneyimler kazanacağız. Bu deneyimleri gelecekteki projelerle daha da zenginleştireceğiz" dedi.

Yorumlar (0)