Ay’a fırlatılmıştı: Orion uzay aracından ilk raporlar geldi

NASA'nın Artemis 1 uzay çalışması noktasında Ay'a fırlattığı Orion uzay aracından ilk raporlar yayınlanmaya başladı.

BİLİM-TEKNOLOJİ 21.11.2022, 09:44 Merve Yüksel
Ay’a fırlatılmıştı: Orion uzay aracından ilk raporlar geldi

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Artemis görevi noktasında 2025 senesine kadar Ay'a ve ardından Mars'a astronot yollamanın planlarını yapıyor. Zorluklarla dolu görevde Dynetics, Blue Origin ve SpaceX gibi uzay firmalarından destek alan NASA, kendi ürettiği "SLS" adını verdiği devasa roketi ile yolculukları güvenli bir hale getirmeyi hedefliyor.

42 günlük görevi için Ay’a gönderilecek

NASA, uzun süredir devam eden kötü hava şartları ve teknik aksiliklerin ardından dev SLS roketini başarılı bir şekilde uzaya yolladı. SLS roketi, üstünde bulunan Orion uzay aracını 42 gün sürecek bir vazife adına Ay yörüngesine gönderecek. Artemis 1 adına Ay'a yollanan Orion, yolculuk esnasında Dünya'nın birbirinden etkileyici görüntülerini yollamıştı. Bu görüntülerin sonrasında NASA, yeni gelen raporları yayınladı.

“Tahminleri geçti”

Gerçekleştirilen açıklamaya göre NASA, "Şu ana kadar Orion uzay aracı son derece güzel bir performans sağladı. Performans noktasında incelendiğinde, bütün sistemler tahminleri geçti" şeklinde konuştu. 25 gün kadar devam edecek görev adına çalışma sağlayan uzay aracı, 2,1 milyon kilometre geçecek.

Artemis projesinin ilk bölümü olacak olan vazife noktasında NASA, şu zamana kadar geliştirdiği en kuvvetli fırlatıcı roket sistemi olan SLS roketini ve astronotların içerisinde yer alacağı Orion uzay aracını fırlattı. Fakat Orion, sadece keşif düşüncesiyle üretildiği için astronot olmadan görev yapıyor.

Yorumlar (0)