ATAK helikopteri milli silahına kavuşuyor

TSK'nın (Türk Silahlı Kuvvetleri) etkin bir şekilde kullandığı ATAK helikopteri, yerli ve milli olarak geliştirilen 20 mm burun topuyla daha da kuvvetlenecek.

BİLİM-TEKNOLOJİ 02.09.2023, 18:20 topcu
ATAK helikopteri milli silahına kavuşuyor

Ülkemizin en önde gelen silah üreticilerinden SARSILMAZ, TEKNOFEST Ankara'da pek çok çözüm ve ürünü tanıttı.

Festivalde, SARSILMAZ-TUSAŞ (Türk Havacılık Uzay Sanayii) ortaklığı ile kurulan TRMEKATRONİK'in geliştirdiği ve ATAK helikopterinde kullanılacak olan 20 mm topun mock-up'ı sergilendi.

TRMEKATRONİK Yönetim Kurulu Üyesi ve SARSILMAZ Genel Müdür Yardımcısı Öner Özyılmaz, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ATAK helikopterinin burun topunu üretebilmek için Haziran 2018 tarihinde TUSAŞ ile eşit ortaklıkla TRMEKATRONİK'i kurduklarını ifade etti.

Firmanın ilk görevinin 20 mm ATAK top sistemini üretmek olduğunu söyleyen Özyılmaz, bunun için de SARSILMAZ Yerleşkesi'nde tesis güvenliği olan, TRMEKATRONİK'e özel yeni bir yapı inşa edildiğini aktardı. Özyılmaz, ekibin kurulması, topun testlerinin yapılacağı yer altında 200 metrelik bir poligonun inşası, top tasarımı ve ilk prototipin üretilmesi gibi aşamaları bir bir geçtiklerini kaydetti.

Özyılmaz, "An itibarıyla ön üretimleri gerçekleştirilmiş toplarımızdan biriyle yer altındaki 200 metrelik poligonda test gerçekleştiriyoruz. Diğeriyle ise ATAK helikopteri üzerindeki entegrasyon faaliyetlerini gerçekleştiriyoruz. Her iki faaliyeti de sene sonuna değin tamamlayıp 2024 itibarıyla da hattan çıkacak ATAK helikopterlerinin üzerinde yerli top vermeyi planlıyoruz. Dünyada bu denli kısa bir sürede sıfırdan başlanarak yapılabilmiş nadir projelerden biri. Bizim için bir onur, gurur kaynağı." dedi."Diğer platformlarda da görev yapacak"

Öner Özyılmaz, hafif silah sektöründe son 20 senede SARSILMAZ ve diğer yerli üreticilerin çok yol aldığını dile getirdi.

SARSILMAZ olarak tüm hafif silah sektöründeki ürünleri ürettiklerini kaydeden Özyılmaz, şu ifadeleri paylaştı:

"Orta kalibrede bir ihtisas firmasına gereksinim vardı. TRMEKATRONİK bu yolda bayağı ilerledi. ATAK topu, firmanın ilk görevi olabilir fakat kurduğu altyapıyla, ürünleri test etme olanaklarıyla, namlu üretme kapasitesiyle ve geliştirdiği insan kaynağıyla bir ihtisas firması haline geldi. Örneğin silahını ve taretini iki bileşen olarak ayırırsak, silahı kullanarak ROKETSAN'a ait hava savunma sistemine ATAK helikopterinin 20 mm gatling topunu veriyoruz. Farklı kara araçlarına, deniz araçlarına, farklı taretler üzerinde bahse konu sistemleri çoklayacağız. ATAK, taşıyabildiği mühimmat nedeniyle dakikadaki atım sayısını kendi hızıyla birlikte optimize ederek topun isterlerini meydana getiriyor. Söz konusu topu bir deniz platformuna entegre edersek, bir 'kalekola' takarsak daha çok vuruş kuvveti yüksek, daha çok mermi atan bir türevini çok kolay bir şekilde oluşturabiliriz. Bu yüzden bir ihtisas firması TRMEKATRONİK. Bu doğrultuda diğer projelere de imza atmaya başladık. Zırhlı personel taşıyıcıların ya da HÜRKUŞ-C'nin kanat altı podunun 25 mm zincir topunu üretmesi de bunun bir göstergesi. Gelmekte olan ürünler de var, fikirsel olarak yapılmaları devam ediyor. Önceliğimiz ise ordumuzun taleplerini karşılamak. Talepleri karşıladıktan sonra bunları farklı platformlara çoklayabilmek vakit alacak fakat çok daha kolay olacak."

ATAK burun topunun 750 mermiyi bir dakikada attığını, pilotların kaskına 'köle' şekilde görev yaptığını kaydeden Özyılmaz, "Tüm mekanik yapısı, elektronikleri, gömülü yazılımları bize ait. Yani performansı çok daha da yüksek bir silahla ATAK helikopteri üzerinde olacağız." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)