Apple'ın karma gerçeklik gözlüğü cep yakacak!

Karma gerçeklik gözlüğü üzerinde çalışan Apple'ın, 2023'ün başında bu gözlüğü piyasaya süreceği iddia edildi. Analist Ming-Chi Kuo, gözlüğün fiyatının cep yakacağını öne sürdü.

BİLİM-TEKNOLOJİ 09.08.2022, 13:39 10.08.2022, 13:32 Hakan Öksüz
Apple'ın karma gerçeklik gözlüğü cep yakacak!

"Oculus" adlı sanal gerçeklik deneyimi yaratan başlığı satın alan Facebook'un atılımı, Apple'ı harekete geçirdi. Artırılmış gerçeklik ile sanal gerçekliği buluşturan "karma gerçeklik" üzerine çalışmalar yapan Apple'ın, yeni gözlüğü piyasaya sürmek için hazırlandığı kaydedildi. Gözlüğün satışa çıkacağı tarih henüz netleşmedi. Çalışmaya dair bir prototipin bile gösterilmemesi, Apple hayranlarının tepkisine yol açtı.

2023'ün başında piyasaya sürülebilir

Apple'ın ürettiği cihazlarla ilgili daha önce pek çok sızıntı haber paylaşan Ming-Chi Kuo, bir süredir gündemde olan karma gerçeklik gözlüklerine dair bir iddia ortaya attı. Ünlü analistin iddialarına göre Apple'ın karma gerçeklik gözlüğü, 2023'ün başında satışa sunulacak. Gözlüğün fiyatının cep yakacağını belirten Ming-Chi Kuo, "Tahmini fiyatı 2000 ya da 2500 dolar olacak. Uygun fiyatlı bir gözlüğün piyasaya sürülmesi için 2025'i beklememiz gerekecek." dedi.

Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik arasındaki fark ne?

Teknolojide yaşanan hızlı gelişme, son yıllarda artırılmış gerçeklik ve sanal gerçekliğin daha fazla gündeme gelmesine neden oldu. Peki artırılmış gerçeklik ve sanal gerçekliği birbirinden ayıran şeyler nelerdir?

Augmented reality (AR), yani artırılmış gerçeklik, gerçek dünya üzerine inşa edilen interaktif bir deneyim sunuyor. Bir mobil uygulama yardımıyla kullanılan artırılmış gerçeklik, gerçek hayatta bulunan nesnelerin üzerine yeni bir katman eklenmesiyle ortaya çıkıyor. 

Kısaca "VR" denilen virtual reality (sanal gerçeklik) ise bir ortamın baştan sona sıfırdan oluşturulması anlamına geliyor. Bu deneyim, gerçek hayatta bütünüyle koparak yeni bir sanal evrene girdiğiniz anlamına geliyor.

Yorumlar (0)
21
az bulutlu