Apple, Çin polisinin konumlarını gösterdi!

Apple, Hong Kong'da protestocuların korunmaları için polislerin konumlarını gösteren bir uygulama geliştirdi. Uygulamayı fark eden Çin tepki gösterince Apple uygulamayı kaldırdı.

BİLİM-TEKNOLOJİ 10.10.2019, 10:58 10.10.2019, 11:01
Apple, Çin polisinin konumlarını gösterdi!

Amerikan şirketi Apple, Hong Kong'da polislerin konumlarını güncel olarak görüntüleyen uygulama "HKmap.live"ı mobil satış mağazası "Apple Store"dan kaldırdığını açıkladı.

Amerikan teknoloji şirketi Apple'dan yapılan açıklamada, "HKmap.live"'ın, "polisleri hedef almayı ve onlara pusu kurmayı kolaylaştırdığı" ayrıca "kamu güvenliğini tehdit ettiği" için mobil satış mağazasından çıkarıldığı kaydedildi.

Uygulamanın yerel kanunları ve şirketin yönetmeliğini ihlal ettiğinin vurgulandığı açıklamada, Hong Kong Siber Güvenlik ve Teknoloji Suç Bürosunun da uygulamanın kamu güvenliğini tehlikeye attığı ve suçlular tarafından bölgede yaşayan insanların mağdur duruma düşürülmesine sebep olduğunu doğruladığı belirtildi. 

Hong Kong'daki protestocular, uygulama sayesinde polislerin konumlarına ve biber gazı kullanılan yerlere güncel olarak ulaşabiliyordu. 

Çin'in resmi yayın organı People's Daily gazetesi, Hong Kong'da polislerin konumlarını güncel olarak gösteren mobil uygulaması "HKmap.live" nedeniyle Apple'ı sert dille eleştirerek, şirketin Çinli müşterileri nezdinde itibar kaybına uğrayacağını hatırlatmıştı.

HKmap.live uygulamasının, protestocuların "yasa dışı davranışlarını kolaylaştırdığı" iddia edilen yazıda, "Apple, Hong Kong'daki haydutlara rehberlik mi ediyor?" sorusu sorulmuştu.

Çin eninde sonunda bir numara olacak

Apple CEO'su Tim Cook daha önce yaptığı açıklamada, Apple'ın ABD'den sonraki en büyük ikinci pazarı Çin'in eninde sonunda bir numara olacağını söylemişti.

Çin devlet televizyonu CCTV de son olarak, Amerikan Basketbol Ligi (NBA) takımlarından Houston Rockets Genel Menajeri Daryl Morey'in, Hong Kong Özel İdare Bölgesi'ndeki hükümet karşıtı protestolara destek veren paylaşımının ardından, NBA takımlarının Çin'de oynayacağı hazırlık maçlarını yayınlamama kararı vermişti.

Yorumlar (0)
26
açık