Apple, ChatGPT’yi Siri’ye getiriyor: Güvenlik riski olacak mı?

Apple ve OpenAI, ChatGPT’nin iPhone’larda yerel olarak çalışacağını ve güvenlik riski oluşturmayacağını vurgularken, Elon Musk bu konuda hemfikir olmadığını belirtti.

BİLİM-TEKNOLOJİ 13.06.2024, 18:11 15.06.2024, 09:12 Buse Önder
Apple, ChatGPT’yi Siri’ye getiriyor: Güvenlik riski olacak mı?

OpenAI’ın yapay zeka sohbet botu ChatGPT’nin Apple’ın sanal asistanı Siri’ye entegre edileceği duyurusu, SpaceX ve Tesla’nın sahibi Elon Musk’tan şiddetli bir tepki aldı. Apple'ın Dünya Çapında Geliştirici Konferansı’nda (WWDC) yaptığı bu duyuru sonrası Musk, entegrasyon gerçekleşirse tüm şirketlerinde Apple ürünlerini yasaklayacağını açıkladı.

Musk, bu entegrasyonu "kabul edilemez bir güvenlik ihlali" olarak nitelendirdi ve Apple’ı müşterilerine ihanet etmekle suçladı. Musk’ın sert çıkışı dünya basınında geniş yankı bulurken, ChatGPT’nin güvenlik riski yaratıp yaratmayacağı tartışmaları da alevlendi.

Musk ve OpenAI: Kırılan bir dostluk

Elon Musk, San Francisco merkezli yapay zeka üreticisi OpenAI’ın kurucusu Sam Altman’la yakın bir ilişkiye sahipti. 2015 yılında kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kurulan OpenAI'ın yönetim kurulunda yer alan Musk, 2018 yılında Tesla'nın yapay zeka teknolojileri geliştirmesi nedeniyle gelecekte çıkar çatışması yaşanabileceği gerekçesiyle istifa etti.

Altman’a göre, Musk OpenAI’ın rakiplerinin gerisinde kaldığını düşünüyor ve şirketin yönetimini ele geçirmeye çalışıyordu. 2019 yılında OpenAI, kâr amacı gütmeyen yapısını değiştirerek yatırımcılarına kazanç vaat eden hibrit bir model haline geldi. Bu değişiklik, Musk’ın tepkisini çekti ve OpenAI’ın kuruluş ilkelerinden saptığını iddia etti.

Microsoft'un OpenAI’a yaptığı 11 milyar dolarlık yatırım da Musk’ın tepkisini artırdı. Musk, Microsoft’un veri güvenliği konusundaki sicili nedeniyle OpenAI’ın kuruluş prensiplerini ihlal ettiğini belirtti ve şirkete dava açtı. OpenAI ise, AGI’ın (yapay genel zeka) güvenli ve faydalı bir şekilde geliştirilmesi için finansal olarak güçlü bir yapıya ihtiyaç olduğunu savundu.

ChatGPT ve Siri entegrasyonu: Güvenlik endişeleri

Apple’ın WWDC’de yaptığı duyurunun ardından, Musk’ın eleştirileri ve güvenlik endişeleri gündeme geldi. Apple, cihazlarında kullanıcı verilerini korumak için çift taraflı şifreleme ve Private Cloud Compute teknolojisi kullanarak gizliliği sağladığını belirtti. OpenAI ise, ChatGPT’nin Apple cihazlarında yerel olarak çalışacağını ve kullanıcı verilerinin saklanmayacağını açıkladı. Ancak, kullanıcıların OpenAI hesaplarına giriş yapmaları halinde verilerin OpenAI’ın veri merkezlerinde işleneceği belirtildi.

Yorumlar (0)