Ağustos ve Ekim aylarına dikkat! Meteor düşmeleri görülecek

Jeoloji mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş,  dün Türkiye'nin doğusunda görülen ve gökyüzünü aydınlatan ışık hüzmesine ilişkin, "Endişe edilecek ve korkulacak bir durum söz konusu değil. Ağustos ve Ekim aylarında meteor düşmelerini görebileceğiz, daha yeni başladık." dedi. 

BİLİM-TEKNOLOJİ 28.05.2020, 12:56
Ağustos ve Ekim aylarına dikkat! Meteor düşmeleri görülecek

Jeoloji mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş,  dün Türkiye'nin doğusunda görülen ve gökyüzünü aydınlatan ışık hüzmesine ilişkin açıklamada bulundu. 

Prof. Dr. Bektaş, meteor yağmuru ile meteor düşmesinin dünyanın en doğal olaylarından olduğunu kaydederek, "Hatta meteor yağmurlarının bile takvimi var. Özellikle ağustos ve ekim aylarının başında kuzey yarım kürede özellikle Türkiye'nin de içinde bulunduğu bölgede bu meteor yağmurlarının daha çok şov şeklinde görmek mümkün. Bunlar nedir? 'Uzayda kuyruklu yıldızların molozları' diyebileceğimiz parçalardır. Bu parçalar atmosfere girdikleri andan itibaren yüksek sıcaklık ve sürtünmeden dolayı azami bir enerji açığa çıkarıyorlar ve parlıyorlar. Bunların büyük bir kısmı atmosferde eriyor ve dünyaya da taş olarak düşmüyor ama bazıları da taş olarak düşüyorlar." ifadelerini kullandı. 

"Daha yeni başladık"

Uzaydan gelen parçaların üç özelliğe sahip olduğunu kaydeden Prof. Dr. Bektaş, “Bunlardan bir kısmı demir olabilir. Bir kısmı kayaç olabiliyor. Bir kısmı da bunların ikisi olabiliyor. Ancak dünyamız bu meteorlardan korunmuş veya tehlike yok, diye bir şey söz konusu olamaz. Hatta dünyanın sonunun meteor çarpması sonucu olacağı yönünde teoriler var. Üniversiteye bazı vatandaşlar bu tip taşları getiriyorlardı. Göktaşı mı, değil mi; öğrenmek için. Bu son gelen doğa olayı bir şok şeklinde görülen doğa olayı. Endişe edilecek ve korkulacak bir durum söz konusu değil. Ağustos ve Ekim aylarında meteor düşmelerini görebileceğiz, daha yeni başladık." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
12
açık