100 milyon kullanıcıya ulaşan Threads’in logosunun anlamı ortaya çıktı

Geçtiğimiz günlerde kullanıma sunulan Threads platformu 1 haftadan kısa sürede 100 milyon kullanıcıya ulaştı. Meta’dan yapılan açıklamada Threads'in logosunun anlamı duyuruldu.

BİLİM-TEKNOLOJİ 10.07.2023, 14:31 11.07.2023, 17:10 Şeyda Gül
100 milyon kullanıcıya ulaşan Threads’in logosunun anlamı ortaya çıktı

Teknoloji dünyasında büyük bir ilgi odağı haline gelen Meta'nın Threads uygulaması, logosunun basit tasarımı, bir daireden geçen dikey bir çizgiden oluşuyor. İlk görünüşte “@” sembolüne benzetilen logonun tam olarak onu temsil etmediği ve Instagram'ın sans serif yazı tipiyle modern, şık bir görünüm kazandığı kaydedildi.

Kullanıcının adını, bireysel bağımsızlığını temsil eden klasik İnternet sembolü olan "@"den Threads logosunun anlamının türetildiği belirtilirken logonun, bir ileti dizisi başladığında oluşan döngüyü yansıttığı aktarıldı. Kesintisiz bir çizgi olarak yorumlanan logo, bir Threads başladığında sürekli olarak döngü halinde devam ettiği belirtiliyor.

Tamil alfabesinden esinlendi

Tamil alfabesinden ilham alınarak tasarlanan Threads logosu, Hindistan ve Sri Lanka'da konuşulan Tamil dilini yazmak için kullanılan bir yazı sistemi olarak biliniyor. Tamilce harf olan "" (ma) harfine dayanan logo, bu harf içinden dikey bir çizgi geçen bir daire şeklinde yer alıyor. Threads logosuna benzerlik gösteriyor.

Tasarımcısının kim olduğu açıklandı

“Ma” harfinin basitleştirilmiş bir versiyonunu temsil ederek temiz ve modern bir görünüm sağlayan Threads logosu hakkında açıklama yapan Instagram başkanı Adam Mosseri “Threads logosu, Instagram Sans'ta, birinin kullanıcı adını emsil eden "@" sembolünden esinlenerek tasarlandı. Tasarımı Ryan O'Rourke ve Jez Burrows tarafından yapıldı. Threads başladığında uygulamada görülen döngüden esinlenerek, tek bir kesintisiz çizgidir” ifadelerini kullandı.

100 milyon kullanıcıya ulaştı

Hızlı bir başlangıç yapan Meta'nın yeni platformu Threads, uygulamanın yayınlanmasından sonra sadece dört gün içerisinde 100 milyon kullanıcıyı aştı. İlk 7 saatte 10 milyon kullanıcıya ulaşan Threads, ertesi sabah ise 30 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmıştı. Uygulama 2 gün içerisinde 70 milyon kullanıcı sayılarını aşmıştı.

Haber içerikleri algoritmaya dahil edilmiyor

Konuyla ilgili açıklama yapan Instagram başkanı Adam Mosseri, politika ve sert haberlerin önemli olduğunu ve aksini ima etmek istemediğini söyledi. Mosseri, “Ancak benim görüşüm, bir platformun bakış açısından, sağlayabilecekleri herhangi bir artan katılım veya gelir, onlarla birlikte gelen incelemeye, olumsuzluğa veya risklerine hiç değmez” dedi.

Politikaya veya önemli haberlere girmeye gerek kalmadan canlı bir platform oluşturmak için fazlasıyla içerik olduğunu belirten Mosseri,  haber odaklı bir platform oluşturmak istemediklerini vurguladı.

Yorumlar (0)